Storatherm Aqua AF 150/1M_B
Storatherm Aqua AF 150/1M_B
Číslo produktu: 7861600
20 494,00 Kč
(
24 797,74 Kč
Ceny včetně DPH
)
Informace o produktu
Storatherm Aqua
Hot water tank for indirect domestic hot water heating in an upright version with an internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Hot water tank for indirect domestic hot water heating in an upright version with an internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Barva: | white |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hmotnost: | 47.20 kg |
| Jmenovitý výkon: | 152 l |
| Konvenční koeficient NL: | 3 |
| Max. přípustný provozní tlak: | 10 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/8dff396c-be2d-496b-a986-307288b586f6/content?locale=de |
| Oběhové spojení: | R 3/4" |
| Pevnost izolace: | 45 mm |
| Plocha(y) pro ohřev připojení: | R 1" |
| Počet rukávů: | 1 St. |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 10 bar |
| Průměr: | 540 mm |
| Připojení na vodovod: | R 3/4" |
| Připojení studené/teplé vody: | R 3/4" |
| Přívod/zpětný tok: | R 1" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 1267 mm |
| Topná deska: | 0.70 m² |
| Trvalá provozní teplota výměníku tepla: | 110 °C |
| Typ: | AF 150/1M_B |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | B |
| Vlnitá trubka s označením obsahu: | 5 l |
| Výměník tepla pro trvalý provoz: | 16 bar |
| Výška: | 1172 mm |
| Ztráty tepla: | 56 W |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.