Storatherm Aqua Heat Pump AH 750/1_C
Storatherm Aqua Heat Pump AH 750/1_C
Číslo produktu: 7845800
93 282,00 Kč
(
112 871,22 Kč
Ceny včetně DPH
)
Informace o produktu
Storatherm Aqua Heat Pump
Hot water tank for indirect domestic hot water heating especially for heat pump applications in an upright version with one or two internal heat exchangers.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Hot water tank for indirect domestic hot water heating especially for heat pump applications in an upright version with one or two internal heat exchangers.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Barva: | white |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hloubka: | 950 mm |
| Hmotnost: | 263.00 kg |
| Jmenovitý výkon: | 694 l |
| Konvenční koeficient NL: | 40 |
| Max. přípustný provozní tlak: | 10 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/8dff396c-be2d-496b-a986-307288b586f6/content?locale=de |
| Oběhové spojení: | R 3/4" |
| Pevnost izolace: | 105 mm |
| Plocha(y) pro ohřev připojení: | R 1 1/4" |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 10 bar |
| Průměr: | 960 mm |
| Připojení na vodovod: | R 1 1/4" |
| Připojení studené/teplé vody: | R 1 1/4" |
| Přívod/zpětný tok: | R 1 1/4" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 2119 mm |
| Topná deska: | 7.06 m² |
| Trvalá provozní teplota výměníku tepla: | 110 °C |
| Typ: | AH 750/1_C |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | C |
| Vlnitá trubka s označením obsahu: | 49 l |
| Výměník tepla pro trvalý provoz: | 10 bar |
| Výška: | 2052 mm |
| Ztráty tepla: | 141 W |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.