Storatherm Aqua Solar AF 1000/2_C
Storatherm Aqua Solar AF 1000/2_C
Číslo produktu: 7849400
111 435,00 Kč
Informace o produktu
Hot water tank for indirect domestic hot water heating with solar support in an upright version with two internal heat exchangers.
Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.
DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.
Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Technické údaje
| Barva: | white |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hloubka: | 1157 mm |
| Hmotnost: | 283.00 kg |
| Jmenovitý výkon: | 950 l |
| Koeficient Solar NL: | 26 |
| Konvenční koeficient NL: | 7.1 |
| Max. přípustný provozní tlak: | 10 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/ef465a55-03e2-4c17-a366-eb4ff1461373/content?locale=de |
| Oběhové spojení: | R 3/4" |
| Pevnost izolace: | 100 mm |
| Plocha(y) pro ohřev připojení: | R 1" |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 10 bar |
| Průměr: | 1050 mm |
| Připojení na vodovod: | R 1 1/4" |
| Připojení studené/teplé vody: | R 1 1/4" |
| Přívod/zpětný tok: | R 1" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 2170 mm |
| Topná deska: | 1.11 m² |
| Topná plocha dna: | 2.39 m² |
| Trvalá provozní teplota výměníku tepla: | 110 °C |
| Typ: | AF 1000/2_C |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | C |
| Vlnitá trubka s označením obsahu: | 8 l |
| Výměník tepla pro trvalý provoz: | 16 bar |
| Výška: | 2063 mm |
| Ztráty tepla: | 146 W |