Storatherm Aqua Solar AF 300/2_B
Storatherm Aqua Solar AF 300/2_B
Číslo produktu: 7849800
34 163,00 Kč
Informace o produktu
Hot water tank for indirect domestic hot water heating with solar support in an upright version with two internal heat exchangers.
Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.
DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.
Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Technické údaje
| Barva: | white |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hloubka: | 767 mm |
| Hmotnost: | 116.70 kg |
| Jmenovitý výkon: | 288 l |
| Koeficient Solar NL: | 11.8 |
| Konvenční koeficient NL: | 2.7 |
| Max. přípustný provozní tlak: | 10 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/ef465a55-03e2-4c17-a366-eb4ff1461373/content?locale=de |
| Oběhové spojení: | R 3/4" |
| Pevnost izolace: | 51.5 mm |
| Plocha(y) pro ohřev připojení: | R 1" |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 10 bar |
| Průměr: | 700 mm |
| Připojení na vodovod: | R 1" |
| Připojení studené/teplé vody: | R 1" |
| Přívod/zpětný tok: | R 1" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 1452 mm |
| Topná deska: | 0.82 m² |
| Topná plocha dna: | 1.41 m² |
| Trvalá provozní teplota výměníku tepla: | 110 °C |
| Typ: | AF 300/2_B |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | B |
| Vlnitá trubka s označením obsahu: | 6 l |
| Výměník tepla pro trvalý provoz: | 16 bar |
| Výška: | 1294 mm |
| Ztráty tepla: | 70 W |