Storatherm Heat HF 500/1_C
Storatherm Heat HF 500/1_C
Číslo produktu: 7843300
28 034,00 Kč
(
33 921,14 Kč
Ceny včetně DPH
)
Informace o produktu
Storatherm Heat
Buffer tank for storing heating and cooling water. Optionally available in upright versions with/without flange or with one/two internal heat exchangers for connection of external energy sources.
The connector series for heat sources and consumers are vertical, offset through 100° configured as charging or discharging connectors. Between these connector series there also vertically arranged screw-in options for sensor sleeves, thermometers or similar (3 x Rp 3/4, 1 x Rp 1/2). Tanks with bare-tube exchanges also have flow and return connectors to the tube bundle heating surface. Storage tank of steel S235JR+AR, inside uncoated and outside corrosion protected. Buffer tank up to 1000 litre insulated with 100mm, buffer tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation; according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately. Tank available in energy efficiency class C. The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Buffer tank for storing heating and cooling water. Optionally available in upright versions with/without flange or with one/two internal heat exchangers for connection of external energy sources.
The connector series for heat sources and consumers are vertical, offset through 100° configured as charging or discharging connectors. Between these connector series there also vertically arranged screw-in options for sensor sleeves, thermometers or similar (3 x Rp 3/4, 1 x Rp 1/2). Tanks with bare-tube exchanges also have flow and return connectors to the tube bundle heating surface. Storage tank of steel S235JR+AR, inside uncoated and outside corrosion protected. Buffer tank up to 1000 litre insulated with 100mm, buffer tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation; according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately. Tank available in energy efficiency class C. The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Barva: | silver |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hmotnost: | 100.00 kg |
| Jmenovitý výkon: | 461 l |
| Max. přípustný provozní tlak: | 3 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/41d89ef7-914b-4ba9-a606-5bc2abc2878d/content?locale=de |
| Pevnost izolace: | 100 mm |
| Počet rukávů: | 9 St. |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 3 bar |
| Průměr: | 797 mm |
| Připojení: | Rp 1 1/2" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 1991 mm |
| Topná deska: | 1.87 m² |
| Trvalá provozní teplota výměníku tepla: | 110 °C |
| Typ: | HF 500/1_C |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | C |
| Vlnitá trubka s označením obsahu: | 16 l |
| Výměník tepla pro trvalý provoz: | 10 bar |
| Výška: | 1940 mm |
| Ztráty tepla: | 106 W |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.