Storatherm Heat HF 800/R_C
Storatherm Heat HF 800/R_C
Číslo produktu: 7842200
28 771,00 Kč
(
34 812,91 Kč
Ceny včetně DPH
)
Informace o produktu
Storatherm Heat
Buffer tank for storing heating and cooling water. Optionally available in upright versions with/without flange or with one/two internal heat exchangers for connection of external energy sources.
The connector series for heat sources and consumers are vertical, offset through 100° configured as charging or discharging connectors. Between these connector series there also vertically arranged screw-in options for sensor sleeves, thermometers or similar (3 x Rp 3/4, 1 x Rp 1/2). Tanks with bare-tube exchanges also have flow and return connectors to the tube bundle heating surface. Storage tank of steel S235JR+AR, inside uncoated and outside corrosion protected. Buffer tank up to 1000 litre insulated with 100mm, buffer tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation; according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately. Tank available in energy efficiency class C. The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Buffer tank for storing heating and cooling water. Optionally available in upright versions with/without flange or with one/two internal heat exchangers for connection of external energy sources.
The connector series for heat sources and consumers are vertical, offset through 100° configured as charging or discharging connectors. Between these connector series there also vertically arranged screw-in options for sensor sleeves, thermometers or similar (3 x Rp 3/4, 1 x Rp 1/2). Tanks with bare-tube exchanges also have flow and return connectors to the tube bundle heating surface. Storage tank of steel S235JR+AR, inside uncoated and outside corrosion protected. Buffer tank up to 1000 litre insulated with 100mm, buffer tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation; according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately. Tank available in energy efficiency class C. The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Barva: | silver |
|---|---|
| Brožura k produktu: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
| Hmotnost: | 104.10 kg |
| Jmenovitý výkon: | 780 l |
| Max. přípustný provozní tlak: | 3 bar |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/41d89ef7-914b-4ba9-a606-5bc2abc2878d/content?locale=de |
| Pevnost izolace: | 100 mm |
| Počet rukávů: | 9 St. |
| Provozní teplota: | 95 °C |
| Provozní tlak: | 3 bar |
| Průměr: | 980 mm |
| Připojení: | Rp 1 1/2" |
| Rozměr v nakloněné poloze cca: | 1902 mm |
| Typ: | HF 800/R_C |
| Typ izolace: | foil jacket |
| Třída energetické účinnosti: | C |
| Výška: | 1828 mm |
| Ztráty tepla: | 132 W |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.